Dřevokazný hmyz

Nejčastější škůdci

Tesařík krovový

- působí největší škody na zabudovaném jehličnatém dřevě, a patří proto k nejvážnějším škůdcům stavebního dřeva. Požerky jeho larev se přitom omezují většinou jen na bělové dřevo. Najdeme jej proto na hranách trámů. Miluje teplo, optimální podmínky nachází na půdách v krovech. Jeho vývojový cyklus trvá 3 až 6 let, někdy i více než 10 let. Dospělý brouk dosahuje velikosti 10–20 mm.

Červotoč

- patří mezi největší škůdce opracovaného dřeva (dospělý brouk červotoče tečkovaného má velikost 3–5 mm). Existuje řada druhů, které se liší nejen velikostí a tvarem těla, ale i charakterem požerků ve dřevě. Červotoč napadá hlavně bělové dřevo jehličnanů a listnáčů, především na chladnějších a vlhčích místech. Dřevo ztrácí pevnost a rozpadá se. V krovech se vyskytuje méně často než tesařík. Ve dřevě o vlhkosti pod 10 % už vývoj červotoče neprobíhá.

Hrbohlav

- byl do Evropy zavlečen se světlými importovanými dřevy (limbou apod.). Vedle tropických dřev napadá i bělové dřevo dubu, dřevo jehličnanů je proti hrbohlavovi zpravidla odolné. Larvy tohoto škůdce se mohou vyvíjet i v místnosti s ústředním topením, kde nejsou podmínky pro vývoj tesaříka a červotoče. Tento brouk poškozuje nejčastěji nábytek, obložení, parkety. V konečném stadiu se dřevo (až na tenkou povrchovou vrstvičku) zcela přemění v dřevní prach.

Pilořitka

- je hmyzem čerstvého dřeva (jedlového, borového, smrkového a modřínového). Její larvy jsou však schopny se během dvou i více let vyvinout i v zabudovaném dřevě v dospělce (například v palubkách, paletách a jinde). Při napadení slabší intenzity je snadné je přehlédnout, takže škody mohou být zřetelné teprve několik let po vylétnutí hmyzu. Do vyschlého dřeva zabudovaného v konstrukci pilořitky vajíčka nekladou, i kdyby se u něj zvýšila vlhkost.

Mravenci

- ve dřevě si budují hnízda, dřevem se živí a dokážou ho naprosto znehodnotit. Napadají většinou stavby v blízkosti lesa.

Proč si vybrat právě nás?

  • Jsme malou rodinnou firmou bez vedlejších kancelářských nákladů
  • Kompletní ochrana dřeva od jediného dodavatele
  • Technický servis
  • Kontrola jakosti dle DIN ISO 9001 a EN 29 001
  • Certifikáty vydané TZÚS Praha
  • 60-ti letá tradice sanací a funkce firmy MABI
  • Standartní záruka 5 let, na určité technologie i 50 let
  • Vyhrazujeme si právo technických dozorů technologií

Kontaktní formulář

Těší nás, že jste se nás rozhodli kontaktovat! Na Váš dotaz či problém budeme reagovat v co nejkratší možné době.