Kancelář: +420 731 858 492

Pracovní doba: PO - PÁ - 8:00 - 14:00

Napište nám: +info@spurnyreef.cz

logoo

Pracovní doba: PO - PÁ - 8:00 - 14:00

logo

Dřevokazný hmyz

Dřevokazný hmyz napadá poloopracované dřevo, stavební konstrukce, krovy, podlahy, nábytek a jiné dřevěné předměty. Poškozuje dřevo přímo i nepřímo.

Přímo poškozují dřevo larvy i dospělý hmyz; vyhlodávají spleť chodeb skrytých pod povrchem dřeva s vletovými a výletovými otvory. Při větším napadení se chodbičky spojují, vytvářejí kaverny vyplněné odpadovou drtí, z nichž se sypou hromádky jemných pilin. Časem je dřevo znehodnoceno tak, že ztrácí pevnost a rozpadá se. Například nosné trámy a krovy se bortí při zvýšeném vnějším tlaku způsobené silným větrem a námrazou. Zvlášť citelné škody působí hmyz na uměleckých předmětech, starožitnostech, dřevořezbách, rámech obrazů…

Nepřímé škody vznikají tím, že hmyz zavléká do chodeb vyhlodaných larvami některé plísně a tím je rozšiřuje.

Nejčastější škůdci

Tesařík krovový

- působí největší škody na zabudovaném jehličnatém dřevě, a patří proto k nejvážnějším škůdcům stavebního dřeva. Požerky jeho larev se přitom omezují většinou jen na bělové dřevo. Najdeme jej proto na hranách trámů. Miluje teplo, optimální podmínky nachází na půdách v krovech. Jeho vývojový cyklus trvá 3 až 6 let, někdy i více než 10 let. Dospělý brouk dosahuje velikosti 10–20 mm.

Červotoč

- patří mezi největší škůdce opracovaného dřeva (dospělý brouk červotoče tečkovaného má velikost 3–5 mm). Existuje řada druhů, které se liší nejen velikostí a tvarem těla, ale i charakterem požerků ve dřevě. Červotoč napadá hlavně bělové dřevo jehličnanů a listnáčů, především na chladnějších a vlhčích místech. Dřevo ztrácí pevnost a rozpadá se. V krovech se vyskytuje méně často než tesařík. Ve dřevě o vlhkosti pod 10 % už vývoj červotoče neprobíhá.

Hrbohlav

- byl do Evropy zavlečen se světlými importovanými dřevy (limbou apod.). Vedle tropických dřev napadá i bělové dřevo dubu, dřevo jehličnanů je proti hrbohlavovi zpravidla odolné. Larvy tohoto škůdce se mohou vyvíjet i v místnosti s ústředním topením, kde nejsou podmínky pro vývoj tesaříka a červotoče. Tento brouk poškozuje nejčastěji nábytek, obložení, parkety. V konečném stadiu se dřevo (až na tenkou povrchovou vrstvičku) zcela přemění v dřevní prach.

Pilořitka

- je hmyzem čerstvého dřeva (jedlového, borového, smrkového a modřínového). Její larvy jsou však schopny se během dvou i více let vyvinout i v zabudovaném dřevě v dospělce (například v palubkách, paletách a jinde). Při napadení slabší intenzity je snadné je přehlédnout, takže škody mohou být zřetelné teprve několik let po vylétnutí hmyzu. Do vyschlého dřeva zabudovaného v konstrukci pilořitky vajíčka nekladou, i kdyby se u něj zvýšila vlhkost.

Mravenci

- ve dřevě si budují hnízda, dřevem se živí a dokážou ho naprosto znehodnotit. Napadají většinou stavby v blízkosti lesa.

Proč si vybrat právě nás?


Kontaktujte nás

Kontaktní formulář

Těší nás, že jste se nás rozhodli kontaktovat! Na Váš dotaz či problém budeme reagovat v co nejkratší možné době.