Technologie mikrovln se začala používat zejména na hubení škůdců v Americe. Mezi obecně známé skutečnosti patří vysoká učinnost a zároveň malá pracnost. Tato technologie nachází uplatnění i u nás. Voda, která není vázána v buněčných strukturách, je z převážné části vytlačována ven z živočichů ve směru působení mikrovlnné energie. U sanace dřeva, a tudíž likvidace dřevokazného hmyzu nebo jiných škůdců, je proces obdobný, avšak dřevo na rozdíl od zdiva obsahuje kromě jiných látek (jako je celulóza, lignin, hemicelulóza atd.) primárně vodu vázanou v buněčných stěnách a vodu volnou.

Pokud dřevo obsahuje více vody, než je voda obsažená v nasycených vláknech dřeva, je tato voda obdobně, jako u zdiva, nejprve z větší části vytlačována ze dřeva ven ve směru vyzařování mikrovlnné energie a též částečně odpařována. Pokud je dřevo napadeno larvami dřevokazného hmyzu, jsou většinou zahubeny následkem přehřátí jejich buněčné vody a změnou stavu tělních bílkovin. Problém nastává ale v případě vajíčka, které tato technologie nezahubí. Proto se škůdce v rámci let objeví znovu a protože tato technologie je pouze likvidační, musíte se obrátit na firmu znovu. Mikrovlnné prozařování má také různá úskalí proveditelnosti, tudíž se musí podrobně konzultovat s odbornou firmou.

Je prokázáno, že k hubení dochází, pokud je larva mikrovlnami ohřívána na teplotu nad 56°C po dobu alespoň 4 min. Pokud není zahubena okamžitě během ozařování, uhyne do několika hodin v důsledku danných změn.

Ale pozor, mikrovlnná technologie likvidace dřevokazných škůdců je pouze likvidační a nikoliv impregnační.

Proč přemýšlet o této technologii?

O této technologii doporučujeme přemýšlet převážně pokud Vám to nařídí památkový ústav. Tato technologie je jednoduše překonatelná v rámci současných možností. Není nikdy levnější, učinnější a méně pracnější. Naopak má spoustu nevýhod a dalších dodatečných nákladů - spotřeba el. energie je v rámci desetitisíců, což Vám málokdy sdělí jisté firmy řešící pouze mikrovlnou technologii.

Pokud to jenom jde, doporučujeme tuto technologii nahradit cílenou injektáží dřeva nebo případně nátěry či postřiky, které jsou vždy z povahy nejen likvidační ale i impregnační. 

Výhody

Relativně vysoká učinnost pouze likvidace larev škůdců při minimální pracnosti v přípravě a zároveň minimální zásach do konstrukce a estetiky. 

 

Nevýhody 

Někdy spotřeba elektrické energie při mikrovlnném prozařování může být až v řádech desetitisíců (například 30 000 Kč na likvidaci cca 150m2 dřeva). Na připojení mikrovlnné technologie je potřeba 380/32A, což některé chatky a rekreační domy nemají. Mikrovlny jsou vždy pouze likvidační a někdy se stává, že se nepodaří organismus zahubit ihned a musí se opakovat, což nikdy záruka nekryje. 

Taktéž vajíčka škůdců a dospělého jedince tato technologie hubí velmi omezeně.

Vždy je potřeba, aby někdo posoudil i vhodnost a proveditelnost této technologie. Cca 10% míst je vždy nepřístupných skrz samotné rozměry přístroje.

Jste na konci. Máte dotaz či potřebujete poradit s výběrem konkrétní služby? 

Kontaktovat nás můžete i prostřednictvím telefonu a to na čísle + 420 731 858 492.

Objednat technika na prohlídku

Vrátit se na všechny technologie