Jak vypadá tesařík krovový?

Tento dřevokazný hmyz se vyskytuje ze všech tesaříků nejčastěji. Tesařík krovový (Hylotrupes bajulus) bývá často označován za nejnebezpečnějšího škůdce dřeva v Evropě. Objevuje se však i ve zbytku světla (USA, Kanada, Asie apod). Protože mu chutná měkké dřevo, ze kterého se vyrábí většina stavebního dřeva, je tento problém aktuální pro všechny dřevěné konstrukce.


Larvy se většinou omezují jen na bělové dřevo, nicméně je najdeme i na hranách trámů. Optimální podmínky, které se nachází na půdách a krovech. Vývojový cyklus trvá někdy i více než 12 let, a proto nelze považovat sanaci za neúspěšnou, pokud si neprojde škůdce všemi stádii. Dospělý brouk dosahuje velikosti 10–20 mm. Dospělí brouci jsou nejaktivnější v létě.

Druhy tesaříků

Kromě tesaříka krovového ve světe existuje pár desítek tisíc druhů, ale ne všechny druhy představují riziko pro dřevěné konstrukce domů. Většina z těchto druhů způsobí škody spíše živým stromům v lesích, protože žijí pod kůrou. V rámci České republiky je nejrozšířenější tesařík krovový, smrkový, modřínový, skladištní, fialový nebo dubový. Najdeme je zejména v porostech jehličnatých i listnatých stromů. Pokud už do dřeva proniknou a dojde k nakladení vajíček a vylíhnutí larev, je nutné dřevo co nejdříve chemicky nebo fyzikálně ošetřit. K tomuto se využívají pouze preparáty, které jsou schváleny a neohrožují tak svými účinky nikoho dalšího.

Vývoj tesaříka krovového

Vajíčka tesaříků krovových najdete hlavně v trhlinách dřeva, kam je nakladly samičky. Každá samička může naklást až 300 vajíček. Vývoj není zdaleka tak rychlý, od vylíhnutí larvy nebo po přeměnu v dospělého jedince uběhne vždy řada let. Pokud larva není ničím rušena, může jít o horizont 3-4 let. Tento čas, se může protáhnout na 10 ale i 15 let, což není nic neobvyklého a proto hubení škůdců je vždy běh na delší čas. Těsně před přeměnou se dorůstající larvy prokousávají zpět k povrchu dřeva, kde hledají pomyslné místo pro zakuklení. Celý proces je v této fázi rychlý a zhruba za 3 týdny je dospělí jedinec na světě. Po vylíhnutí dochází k ztrátě schopnosti přijímat potravu a brouci zhruba do měsíce umírají.

Jaké druhy dřeva tesaříkovi chutnají?

Tento šikovný brouk má nejraději měkké dřevo (smrkborovicimodřín), a právě protože je dřevo tak příjemný přírodní materiál, dost často z něj bývají vyrobené různé konstrukce staveb jako krovytrámyploty nebo nábytek. Přestože tesařík dává přednost vhlčím podmínkám, nepohrdne ani suchým dřevem. Protože se dost často používá špatně nebo vůbec ošetřené dřevo, donesete si ho domů klidně i při realizaci novostavby. 

Jak poznat napadení dřeva tesaříkem?

Pokud si nejste jistí, zda Váš dům napadl právě tesařík krovový, zde je pár základních znaků: 

  • Na podlaze pod dřevěnými konstrukcemi domu či nábytkem se objevují piliny a prach.
  • Zaslechnete zvuk tesaříka krovového, který se podobá křupání nebo škrábání nehtu po dřevě.
  • Všimli jste si larev lezoucích po dřevě nebo létajícího dospělce tesaříka – obvykle poletují v noci kolem světel v období od května do srpna.
  • Objevili jste poškozené dřevěné konstrukce – trámy, krovy, ale také ploty nebo nábytek s vyrytými chodbičkami a výletovými otvory ve tvaru elipsy.
Jak na likvidaci tesaříka krovového?

Zbavit se tesaříka není úplně jednoduché, ale je to možné. První možností je vždy vyzkoušet volně dostupné insekticidy, které zakoupíte buď prostřednictvím internetu, nebo lepších hobby marketech. Takové přípravky jsou většinou vhodné na lokální použití či prevenci před napadením, pokud máte zrovna nové dřevo. Vždy záleží, kdy se napadení a v jaké fázi a četnosti odhalí. Mělo by probíhat z těchto důvodů pravidelná kontrola, než nastane rozsáhlé napadení, které bez odborné pomoci nevyřešíte.

Odborná a definitivní sanace dřeva

Pokud jste napadení dřevěných konstrukcí tesaříkem krovovým odhalili pozdě, netroufáte si, nebo už máte metody pokusu a omylu za sebou a chcete se obrátit na odbornou firmu, která Vám dokáže vyměnit příliš napadené části krovu a ve zbytku provede důkladnou sanaci, pro trvalou ochranu a rezistenci proti opětovným náletům.

Odstranění dřevokazného hmyzu i hub je potřeba provádět s důkladem a zkušenostmi. Není nic neobvyklého, že dorazíme na zakázku napadenou nejen škůdci ale i domácím kutilem či neodbornou firmou. Je to vždy otázka do pranice, zda se vyplatí vyhazovat peníze do těchto možností. Pokud se to povede, je to v pořádku a všichni budou rádi, ale je na pováženou, když obvyklá sanace profesionální firmou začíná od 30 000,- pro běžný rodinný dům.  
Pokud Vás zajímá více o odborné likvidaci tesaříka krovového.
 

Jste na konci. Máte dotaz či potřebujete poradit s výběrem konkrétní služby? 

Kontaktovat nás můžete i prostřednictvím telefonu a to na čísle + 420 731 858 492.

Objednat technika na prohlídku